Parafia SKARBOSZEWO par. pw. Świętej Trójcy

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat strzałkowski

SKARBOSZEWO par. pw. Świętej Trójcy

Dekanat strzałkowski

62-420 Strzałkowo

Skarboszewo
tel: 63 275 01 58
e-mail: strzalkowo4@parafie.org.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Andrzej GŁOGOWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 11:00; Paruszewo 9:15
Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafia powstała w XI wieku. Obecna świątynia zbudowana została w latach 1903-1906 przez Władysława Rabskiego z Miłosławia, według projektu Juliana Łukomskiego. Jej konsekracja miała miejsce w 1906 roku. Kościół posiada styl neoromański, masywną bryłę wystawioną z czerwonej cegły, trzykondygnacyjną wieżę nakrytą kwadratowym dachem namiotowym. Inicjatorem budowy kościoła był proboszcz ks. Wojciech Andersz. Kamień węgielny został poświęcony 12 lipca 1906 roku przez ks. Aleksandra Dziedzińskiego, wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej.

Święto patronalne:
Trójca Święta

Inne kościoły i kaplice:
Kaplica pw. NSPJ w Paruszewie