Parafia STAROMIEŚCIE, Wniebowzięcia NMP

parafia

Adres:
42-235 Lelów, Staromieście nr 20
tel. 34-355-01-23

Proboszcz:
ks. Jacek Seredyka, mgr teol., ur. 1966 (Mstyczów), wyśw. 1997, mian. 2015

Wikariusz:
ks. Konrad Kowal, mgr teol., ur. 1991 (Mieronice), wyśw. 2017, mian. 2022

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat lelowski

Kaplice:
Dąbrowno (pw. św. Wojciecha)
Lgoczanka (pw. NMP Nieustającej Pomocy)

Rys historyczny:
Przypuszcza się, że już w 1080 r. była tu parafia i tu pierwotnie istniał Lelów. Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele pochodzi z 1267 r. w związku z konsekracją bp. Pawła z Przemankowa. W 1246 r. w Staromieściu (Starym Lelowie) Konrad Mazowiecki wybudował duży gród, który był bazą wypadową do walki z księciem Bolesławem Wstydliwym. Książę Bolesław bardzo szybko gród najechał, zdobył go i nakazał zburzyć. W latach 1341–1343 urzędnik królewski, Wisław, na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego przeprowadził lokację Lelowa. Miasto zostało przeniesione ze Staromieścia (Starego Lelowa) w miejsce, w którym obecnie znajduje się Lelów. Było opasane murami, wybudowano w nim zamek, a król ufundował klasztor franciszkanów. Pierwszy Kościółek był drewniany. Świątynia ulegała pożarom, które niszczyły kilkakrotnie całą miejscowość. W XIV w. w Staromieściu został wybudowany mały, murowany kościół. Niestety, i jego strawił ogień w 1794 r. Świątynia została odbudowana i wyremontowana, a w 1877 r. rozbudowana.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *