Adres:
28-136 Nowy Korczyn, Stary Korczyn nr 66
tel. 41-377-12-49
Proboszcz:
ks. Marek Małczęć, KKW, ur. 1957 (Dobranowice), wyśw. 1982, mian. 2002
Rys historyczny:
Stary Korczyn był znaczącą osadą, znaną już w XI w. O pierwotnym miejskim jego charakterze świadczy specyficzny, zachowany układ ulic. W XIII w. ulokowany był tutaj gród. w 1226 r., żona Leszka Białego Grzymisława urodziła w Starym Korczynie Bolesława Wstydliwego, który w 1257 r. nadał ziemię sądecką swojej żonie Kindze (dziś świętej).
Diecezja: Diecezja kielecka
Dekanat: Dekanat nowokorczyński
Parafia pw. św. Mikołaja powstała w końcu XI w. lub na początku XII w. Fundatorem gotyckiego kościoła był sam król Kazimierz Wielki. Budowę ukończono w XV w. Zachowały się niektóre gotyckie elementy: prezbiterium ze wspornikami na sklepieniu o motywach roślinnych i dolna część nawy z ciosu z XIV w. Kościół został przebudowany w 1641 r. – dostawiono wtedy dwa przęsła nawy, do prezbiterium – zakrystię. W II poł. XIX w. kościół rozbudowano, przedłużając nawę i dobudowując kaplicę południową. Kościół pokrywa dwuspadowy dach z barokową wieżyczką na sygnaturkę. W 1914 r. świątynia uległa zniszczeniu, ale już w 1920 r. odbudowano ją.
W prezbiterium – zabytkowy krucyfiks rokokowy, po bokach rzeźby św. Jana i Matki Bożej. W mensie ołtarza głównego wmurowano kamienną płytę nagrobną Elżbiety ze Zborowskich Dudyczowej zm. 1601 r. W zabytkowym ołtarzu bocznym – po lewej obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Do zakrystii wiedzie barokowy portal. W kaplicy południowej można zobaczyć gotycki krucyfiks z XV w. oraz barokową chrzcielnicę. W kościele znajdują się epitafia m.in.: Józefa Zaborskiego – założyciela kopalni siarki w Czarkowach, Jakuba z Ujścia – rektora Uniwersytetu Krakowskiego zm. w 1649 r. i renesansowe epitafium Antoniego Skorzyckiego, w kształcie popiersia. Warto zobaczyć XVII-wieczny obraz św. Mikołaja – patrona parafii, oraz XVIII- wieczne obrazy św. Anny Samotrzeć i św. Józefa. Obok kościoła stoi dzwonnica z 1920 r. Dzwony ufundowano w 1939 r. w 25. rocznicę walk I Pułku Piechoty Legionów Polskich.