Parafia STOJEWSKO, NMP Wspomożycielki Wiernych

parafia

Adres:
29-105 Krasocin, Stojewsko 23
tel. 41-391-77-22

Proboszcz:
ks. Marek Szyba, KHM, ur. 1949 (Chmielnik), wyśw. 1977, mian. 2004

Kaplice:
Mieczyn (pw. MB Częstochowskiej)

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat łopuszański

Rys historyczny:
Kościół zbudowano w 1929 r. dla kolonistów niemieckich, którzy opuścili okolicę podczas drugiej wojny światowej. Od 1971 r. świątynia jest miejscem kultu katolickiego, a samodzielna parafia istnieje od 1982 r.

Stojewsko – niegdyś należące do parafii Krasocin – było wioską zamieszkałą przez kolonistów niemieckich, sprowadzonych do pracy przez Hipolita Stojewskiego, właściciela okolicznych dóbr. Niemcy mieszkali także w Karolinowie. W 1929 r. w Stojewsku wybudowali dla siebie kościółek ewangelicki, a nieopodal szkołę prowadzoną przez pastora, w której uczyły się zarówno niemieckie, jak i polskie dzieci. Stosunki między kolonistami, a miejscową ludnością były bardzo dobre i takimi pozostały nawet podczas II wojny światowej. Ale wtedy już pojawiły się konflikty na tle różnic – jedni mieli żywność i broń, drudzy znaleźli się wśród poniżanych i prześladowanych. Koloniści, chcąc stąd wyjechać, część dobytku zostawili pod opieką pracujących u nich Polaków. 28 lipca 1944 r. z posterunku SS we Włoszczowie przybyli żandarmi pod pozorem ochrony pozostawionego przez ich rodaków mienia i otworzyli ogień do Polaków, w większości ludzi przypadkowych. Zginęło wówczas 18 osób, w tym 14-letni chłopiec. W 2002 r. na cmentarzu parafialnym stanął pomnik z ich nazwiskami. 28 lipca jest rokrocznie sprawowana w ich intencji Msza św. w kościele parafialnym.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *