Parafia STRZYŻEWO KOŚCIELNE par. pw. Zwiastowania NMP

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat gnieźnieński II

STRZYŻEWO KOŚCIELNE par. pw. Zwiastowania NMP

Dekanat gnieźnieński II

62‑200 Gniezno

Strzyżewo Kościelne 5
tel: 61 427 13 41
e-mail: 2gniezno8@parafie.org.pl
www: strona parafii
fb: profil facebook

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Sebastian HUEBNER

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 11:00
Dni powszednie: 17:00 (poniedziałek, środa, piątek)

Rys historyczny

Od XIV wieku Strzyżewo Kościelne było własnością sióstr klarysek z Gniezna. One też w 1360 roku, wraz z rodem Porajów, ufundowały we wsi pierwszy kościół, który później uległ zniszczeniu. W 1721 roku, dzięki staraniom proboszcza ks. Wojciecha Szablikowskiego została wzniesiona nowa drewniana świątynia, a później na jej miejscu w 1848 roku postawiono obecny murowany kościół, który w tym samym roku konsekrował bp J. Cybichowski. Zabytki: ołtarz główny i boczne (XVIII w.), barokowy krzyż ołtarzowy (XVIII w.), rzeźby: Chrystusa Zmartwychwstałego (1. poł. XVI w.).

Święto patronalne:
Zwiastowanie NMP, 25.03