Parafia św. Jadwigi w Trzeboszowicach

Parafia Świętej Jadwigi w Trzeboszowicach – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w diecezji opolskiej, w dekanacie Paczków[1].

Diecezja: Diecezja opolska
Dekanat: Dekanat Paczków

niedziela i święta: 06:00, 12:30, 15:30, 18:30

Parafia św. Jadwigi w Trzeboszowicach – więcej informacji

Trzeboszowice

Trzeboszowice 23
48-370 Paczków

opolska

Paczków

Wspomnienie liturgiczne

Historia i współczesność Parafii św. Jadwigi w Trzeboszowicach

Parafia św. Jadwigi w Trzeboszowicach to miejsce, które od wieków pełni istotną rolę w życiu duchowym lokalnej społeczności. Historia parafii sięga średniowiecza, kiedy to zbudowano pierwszy kościół na tym terenie. Z biegiem lat kościół był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany, dostosowując się do potrzeb wiernych oraz zmieniających się czasów.

Współczesny kościół parafialny jest nie tylko miejscem nabożeństw, ale także centrum życia społecznego i kulturalnego Trzeboszowic. W każdą niedzielę oraz dni powszednie odbywają się tu msze święte, które gromadzą licznych parafian pragnących pogłębiać swoją więź z Bogiem. Msza święta stanowi centralny punkt tygodniowego harmonogramu wielu mieszkańców.

Proboszcz parafii dba o to, aby liturgie były przeżywane głęboko i z zaangażowaniem wiernych. Każda msza jest starannie przygotowywana – zarówno pod względem oprawy muzycznej, jak i treści homilii opartej na Ewangelii dnia.

Kościołem zarządza obecnie doświadczony proboszcz ze stolicy – Warszawy – który wniósł wiele świeżych pomysłów do naszej parafii. Dzięki jego inicjatywie organizowane są różnorodne uroczystości religijne oraz wydarzenia kulturalne angażujące całą wspólnotę.

W każdy poniedziałek po mszy świętej wieczornej odbywa się spotkanie grup modlitewnych w domu parafialnym obok kościoła. Wtorki są natomiast dniami katechetycznymi dla dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii świętej oraz bierzmowania.

Środy to dzień adoracji Najświętszego Sakramentu – wierni mogą przychodzić przez cały dzień na cichą modlitwę przed wystawionym Najświętszym Sakramentem aż do wieczornej mszy świętej kończącej adorację uroczystym błogosławieństwem eucharystycznym.

Czwartki są szczególnie ważne dla młodzieży – po mszach odbywają się wtedy spotkania formacyjne prowadzone przez duszpasterzy młodzieży współpracujących z naszą parafią od kilku lat.

Piątki natomiast dedykowane są Drogom Krzyżowym podczas Wielkiego Postu oraz innym nabożeństwom pasyjnym upamiętniającym Mękę Pańską przez cały rok liturgiczny.