Parafia św. Jana Chrzciciela w Zimnicach Wielkich

parafia

Postawowe informacje i msze święte

Parafia św. Jana Chrzciciela – rzymskokatolicka parafia położona przy ulicy Opolskiej 37 w Zimnicach Wielkich. Parafia należy do dekanatu Prószków w diecezji opolskiej.

Diecezja: Diecezja opolska
Dekanat: Dekanat Prószków

Msze święte

niedziela i święta: 06:00, 12:30, 15:30, 18:30

pozostałe dni: 8:00, 15:30

Parafia św. Jana Chrzciciela w Zimnicach Wielkich – więcej informacji

Siedziba
Zimnice Wielkie

Adres

ul. Opolska 37, Zimnice Wielkie[1]

Data powołania
1376

Wyznanie
katolickie

Kościół
rzymskokatolicki

Diecezja
opolska

 

Historia i wyjątkowość Parafii św. Jana Chrzciciela w Zimnicach Wielkich

Parafia św. Jana Chrzciciela w Zimnicach Wielkich to miejsce o bogatej historii i znaczeniu duchowym dla lokalnej społeczności. Usytuowana na malowniczych terenach, parafia ta od wielu lat pełni rolę duchowego centrum dla mieszkańców Zimnic oraz okolicznych miejscowości.

Początki naszej parafii sięgają XVIII wieku, kiedy to pierwszy kościół został zbudowany z drewna przez miejscowych rzemieślników. Przez lata kościół ten był kilkakrotnie przebudowywany i modernizowany, aby sprostać rosnącym potrzebom wiernych oraz zmieniającym się wymaganiom liturgicznym. Obecny budynek kościoła pochodzi z początku XX wieku i jest przykładem architektury neogotyckiej.

Wnętrze kościoła zachwyca swoją prostotą i elegancją, a także licznymi dziełami sztuki sakralnej, które zdobią jego mury. Wśród nich warto wymienić piękne witraże przedstawiające sceny z życia Jezusa Chrystusa oraz Świętego Jana Chrzciciela – patrona naszej parafii.

Proboszcz parafii dba o to, aby msze święte odbywały się regularnie zarówno w dni powszednie jak i niedziele oraz uroczystości religijne. Msza święta stanowi centralny punkt życia duchowego wspólnoty wierzących zgromadzonych wokół tej wyjątkowej świątyni.

W dni powszednie msze odbywają się każdego ranka o godzinie 7:00 oraz wieczorem o godzinie 18:00. Natomiast w niedzielę zapraszamy wszystkich wiernych na główną mszę świętą odprawianą o godzinie 11:00 oraz dodatkowe msze poranne o godzinie 8:30 i popołudniową mszę dla rodzin z dziećmi o godzine 16:00.

Parafia stara się być otwartym domem Boga dla wszystkich swoich członków – zarówno tych starszych jak młodszych – organizując różnorodne wydarzenia kulturalno-religijne takie jak koncerty chóralne czy spotkania biblijne mające na celu pogłębianie znajomości Ewangelii.

Jednym z ważniejszych wydarzeń każdego miesiąca są rekolekcje prowadzone przez zaproszonych gości specjalnych – kapłanów ze znanych warszawskich seminariów teologicznych czy misjonarzy pracujących na różnych kontynentach świata.

Nie można również zapominać także roli proboszcza naszej parafii który czuwa nad codziennym funkcjonowaniem wspólnoty dbając jednocześnie oto aby każdy miał możliwość uczestnictwa we wszelkich aspektach jej życia liturgicznego – począwszy od sakramentów chrztu poprzez małe grupki modlitewno-biblijne aż po ceremoniale pogrzebowe kończące pewien etap ziemskiej pielgrzymki danego człowieka ku wiecznej radośći u boku naszego Pana Jezusa Chrystusa

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Parafii Świętego Jana Chrzciciela zarówno podczas codziennych nabożeństw jak również przy okazji większych uroczystościach takich jak Boże Narodzenie , Wielkanoc czy inne ważniejsze momentyy kalendarza liturgicznego .

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *