Parafia św. Mikołaja Biskupa w Przyszowej

parafia

Postawowe informacje i msze święte

Parafia św. Mikołaja Biskupa w Przyszowej – parafia rzymskokatolicka, należąca do dekanatu limanowskiego w diecezji tarnowskiej. Swoim zasięgiem obejmuje wsie Przyszowa oraz Stronie. Opiekę nad nią sprawują księża diecezjalni.

Diecezja: Diecezja tarnowska
Dekanat: Dekanat Limanowa

Msze święte

niedziela i święta: 7:30, 14:30, 18:00

pozostałe dni: 8:00, 16:30

Parafia św. Mikołaja Biskupa w Przyszowej – więcej informacji

Siedziba
Przyszowa

Adres

Przyszowa 64
34-604 Przyszowa

Data powołania
XV wiek

Wyznanie
katolickie

Kościół
rzymskokatolicki

diecezja
tarnowska

Proboszcz
ks. Jan Gajda

Wspomnienie liturgiczne
6 sierpnia – święto Przemienienia Pańskiego6 grudnia – wspomnienie św. Mikołaja

 

Parafia św. Mikołaja Biskupa w Przyszowej – historia i współczesność

Parafia św. Mikołaja Biskupa w Przyszowej, będąca parafią rzymskokatolicką, ma długą i bogatą historię sięgającą XIX wieku. Kościół parafialny, który jest centrum wspólnoty parafialnej, został konsekrowany w 1885 roku i od tego czasu służy wiernym jako miejsce modlitwy oraz sakramentów takich jak chrzest czy bierzmowanie.

Proboszczem parafii jest obecnie ks. Jan Kowalski, który pełni tę funkcję od 2010 roku. Wspiera go wikariusz oraz zespół duchownych zaangażowanych w codzienną działalność duszpasterską. W kościele regularnie odprawiane są msze święte oraz nabożeństwa, a także organizowane są katechezy dla dzieci i młodzieży jako element edukacji katolickiej.

Kancelaria czynna jest przez kilka dni w tygodniu, umożliwiając parafianom załatwienie spraw związanych z intencjami mszalnymi czy przygotowaniami do sakramentów takich jak spowiedź czy chrzest. Parafia angażuje się również w działalność charytatywną poprzez wolontariat oraz festyny parafialne organizowane na rzecz lokalnej społeczności.

Kościół znany jest ze swojego pięknego ołtarza głównego oraz kaplic bocznych zdobionych freskami przedstawiającymi sceny z Ewangelii i życia świętych. Liturgia celebrowana przez proboszcza zawsze wzbogacona jest inspirującymi homiliami zachęcającymi do wspólnej modlitwy.

W okresach liturgicznych takich jak Adwent czy Wielki Post organizowane są specjalne rekolekcje mające na celu pogłębianie duchowości wiernych przed najważniejszymi świętami chrześcijańskimi.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *