Parafia SZCZAWORYŻ, Św. Jakuba Ap.

parafia

Adres:
28-100 Busko–Zdrój, Szczaworyż nr 47
tel. 41-376-12-78

liczba mieszkańców: 1 620

Proboszcz:
ks. Stanisław Kondrak, mgr lic. prawa kan., KHW, ur. 1950 (Samsonów), wyśw. 1978, mian. 1991

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat buski

Rys historyczny:
Szczaworyż to mała miejscowość leżąca przy trasie z Buska Zdroju do Tarnowa. Nazwa Szczaworyż pochodzi od prasłowiańskiego słowa – „szczewożysz” – pyskujesz. Pyskaci – pierwsi mieszkańcy tej osady wymarli, nazwa jednak, lekko zmodyfikowana przetrwała.

O tym, że Szczaworyż jest jedną z najstarszych miejscowości w naszym regionie, świadczy nie tylko nazwa, lecz także historyczne zapiski, według których ważną rolę spełniała ta miejscowość w tworzącym się państwie Polskim.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *