Parafia TARCZEK, Św. Idziego opata

parafia

Adres:
27-225 Pawłów, Tarczek nr 97
tel. 41-272-29-16

liczba mieszkańców: 1 063

Proboszcz:
ks. Krzysztof Sochacki, mgr teol., ur. 1970 (Dębno), wyśw. 2002, mian. 2021

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat bodzentyński

Rys historyczny:
Tarczek to jedna z najstarszych osad regionu świętokrzyskiego. Już w drugiej połowie XIII w. w Tarczku Nowym, wówczas osadzie miejskiej, istniał kościół. Pierwotny romański, murowany, został przebudowany w XVI w. Konsekrowano go w 1591 r.

Nowy Tarczek tętnił życiem
Powstał w XII w. i właśnie tutaj przeniesiono ze Starego Tarczka (dzisiejszej Świętomarzy) targowisko, wzniesiono dwór biskupi, a w 1253 r. lokowano miasto (przetrwało do XV w). W Tarczku była siedziba kasztelani i okazały dwór biskupi, przeniesiony w XIV w. do pobliskiego Bodzentyna. Od tego czasu Tarczek zaczął podupadać.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *