Parafia TOPOLA, Wniebowzięcia NMP

parafia

Adres:
28-530 Skalbmierz, Topola nr 172
tel. 41-352-92-80

Proboszcz:
ks. Jacek Rembas, mgr teol., ur. 1972 (Włoszczowa), wyśw. 1998, mian. 2017

Rys historyczny:
Pierwsze wzmianki o miejscowości Topola nad rzeką Nidzicą znalazły się na kartach kronik w 1356 r. Pisano w nich o wsi z folwarkiem. W latach 1973–1974 dokonano rekonstrukcji drewnianego kościoła, który przeniesiono z Kazimierzy Małej, gdzie został zbudowany w latach 1839–1840; poświęcił go 11 sierpnia 1974 r. bp Edward Materski. W 1975 r. powołano do istnienia samodzielną placówkę duszpasterską – rektorat. Parafię erygował bp Stanisław Szymecki dekretem z 28 grudnia 1981 r., wydzielając ją z parafii w Skalbmierzu.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat skalbmierski

Czy wiesz, że…
Pierwszymi właścicielami wsi była rodzina Pławców; w późniejszych wiekach Topola należała do rodziny Rejów, a także Popiołów. Ostatnim właścicielem był Ksawery Konarski. Jego rodzina chlubnie zapisała się w historii tej miejscowości. Podczas II wojny Światowej Konarski walczył w oddziałach polskich pod Monte Cassino, Ankoną i Pesaro. Jego żona w okresie okupacji hitlerowskiej zorganizowała ochronkę dla dzieci służby i mieszkańców wsi.

Odpust: Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *