Parafia TRZCINIEC, Podwyższenia Krzyża Świętego

parafia

Adres:
28-362 Nagłowice, Trzciniec 4a
tel. 41-381-45-72

Proboszcz:
ks. Zenon Więckowski, ur. 1954 (Kielce, Katedra), wyśw. 1985, mian. 2018

Rys historyczny:
Według parafialnych źródeł – pierwszy kościół w Trzcińcu w 1330 r. zbudował i założył parafię książę wojewoda Sieciech. Na pewno w poł. XV w. istniała już parafia i drewniany kościół parafialny – w 1440 r. ufundowali go Jan i Tomasz Borkowie.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat sędziszowski

W 1781 r. kościół został odrestaurowany. Ściany obito deskami, a główne wejście prowadziło przez dzwonnicę. W tym czasie kościół nosił wezwanie Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego. W ołtarzu głównym znajdowała się rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, natomiast w bocznych – św. Barbary, św. Józefa  oraz Najświętszej Maryi Panny.

W 1826 r. kościół uległ zniszczeniu i został rozebrany, a parafia Trzciniec nie była w stanie go odbudować. W tym samym roku parafię przyłączono do parafii Rakoszyn. Do tamtejszego kościoła przeniesiono również część wyposażenia trzcinieckiej świątyni.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *