Parafia TUCZĘPY, Św. Jana Chrzciciela

parafia

Adres:
28-142 Tuczępy nr 45
tel. 41-353-31-16

Proboszcz:
ks. Krzysztof Irla, mgr teol., KHW, ur. 1967 (Pacanów), wyśw. 1992, mian. 2016

Rys historyczny:
Wioska była znana już w XII w. Według ks. Jana Wiśniewskiego parafia istniała w 1326 r. Jak twierdzi autor monografii, istniał wówczas w Tuczępach drewniany kościół pw. Św. Jana Chrzciciela, który przetrwał aż do potopu szwedzkiego. W 1656 r. świątynię zniszczyli Szwedzi i Węgrzy. Niemal zaraz po ich wygnaniu rozpoczęła się budowa nowego murowanego kościoła, która w 1666 r. została ukończona, co potwierdza napis umieszczony nad wejście do świątyni.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat stopnicki

Do nawy głównej od strony zachodniej przylega kaplica Matki Bożej oraz zakrystia. Kaplica została odbudowana ok. 1800 r. Główny ołtarz jest drewniany i pochodzi z początków XX w. W centrum ołtarza znajduje się rzeźba przedstawiająca Pana Jezusa na krzyżu; po jego bokach umieszczono figury świętych apostołów Piotra i Pawła.

Kościół został gruntownie odnowiony z okazji Roku Jubileuszowego 2000.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *