Parafia WĘGLESZYN, Św. Andrzeja Ap.

parafia

Adres:
28-363 Oksa, Węgleszyn nr 116
tel. 782-009-127

Proboszcz:
ks. Andrzej Żuber, ur. 1961 (Wolbrom – diec. sosnowiecka), wyśw. 1988, mian 2009

Wikariusz:
ks. Grzegorz Kozik, mgr lic. teol., ur. 1975 (Książ Mały), wyśw. 2000, mian. 2021

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat małogoski

Rys historyczny:
Pierwotny kościół drewniany został zastąpiony murowanym, zbudowanym w 1367 r. w stylu gotyckim przez bpa krakowskiego Floriana Mokrskiego. Kościół, kilkakrotnie przebudowywany – stoi do dzisiaj.

„Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego” z 1884 r., t. V podaje m.in.: Osiedlił się tu w XIV w. ród szlachecki hrabiego Jelita z Morska w Wieluńskiem (…). Florian z Morska, biskup krakowski (1366-1380) wystawił w miejscu istniejącego już tu kościoła drewnianego nowy, murowany pw. św. Andrzeja. Prawo patronatu należało kolejno do dziedziców Węgleszyna i pobliskiego Zakrzowa. Proboszcz miał hojne uposażenie w placach, rolach (dwa łany), dwie łąki w lesie nad Lipnicą i jedną nad Nidą.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *