Parafia WENECJA par. pw. Narodzenia NMP

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat żniński

WENECJA par. pw. Narodzenia NMP

Dekanat żniński

88‑400 Żnin

Wenecja 6
tel: 52 302 50 80
e-mail: znin7@parafie.org.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Henryk KUCHARSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 10:30
Dni powszednie: 19:00 (czas letni), 18:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafia erygowana została już przed 1392 rokiem. Dwa pierwsze kościoły zniszczyły pożary w latach 1420 i 1759, trzeci został zniszczony w 1862 roku. Obecną świątynię murowaną z czerwonej cegły wzniesiono w stylu neoromańskim w latach 1869-1872. Kościół posiada dwuspadowy ceramiczny dach, a iglica wieży kryta jest łupkiem. Ściany kościoła upiększają polichromie wykonane w 1921 roku przez malarza Henryka Jackowskiego. Wnętrze zdobi neoklasycystyczny ołtarz główny, w którym znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, wykonany w 2. połowie XV wieku, dzieło wielkopolskiego malarstwa cechowego oraz trzy rokokowe ołtarze boczne z 2. połowy XVIII wieku, na których ustawione są XVIII-wieczne krzyże. Kościół posiada również neobarokowe rzeźby św. Piotra i św. Pawła, znajdujące się dawniej w klasztorze dominikanów w Żninie, kilka obrazów olejnych z XVIII stulecia, w kruchcie stoi wczesnobarokowy krucyfiks z 1632 roku. W świątyni znajdują się też cenne zabytkowe naczynia liturgiczne, w tym późnorenesansowy kielich z początku XVII wieku.

Święto patronalne:
Narodzenie NMP, 8.09