Parafia WILCZYN par. pw. św. Urszuli

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat kleczewski

WILCZYN par. pw. św. Urszuli

Dekanat kleczewski

62-550 Wilczyn

ul. Wilczogóra

ul. Plac Kościelny 1
tel: 63 268 30 12
e-mail: kleczew5@parafie.org.pl
www: strona parafii

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Waldemar MAZUR
Wikariusz: ks. Mariusz ORLIKOWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 10:00, 11:30, 17:00
Dni powszednie: 7:00, 18:00 (czas letni); 7:00, 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafię w Wilczynie erygowano w XIII wieku, wiadomo też, że kościół pw. św. Urszuli istniał już w 1348 roku. Obecna gotycka świątynia, murowana z cegły, wystawiona została w 1566 roku, a w XIX wieku przebudowana – wydłużono wtedy m.in. nawę. Kościół jest orientowany, kryty dwuspadowymi dachami, na kalenicy wznosi się wieżyczka na sygnaturkę. Jego korpus tworzy pojedyncza nawa z wielobocznie zamkniętym, niższym i węższym od niej prezbiterium, do którego od północy przylega zakrystia. Ściany starszej części świątyni są oszkarpowane, a w szczycie zachodnim umiejscowione zostały otynkowane blendy. Wnętrze nawy kryte jest stropem, prezbiterium posiada sklepienie siatkowe. Z wyposażenia kościoła uwagę zwracają trzy ołtarze: główny, późnorenesansowy z rzeźbami świętych Piotra i Pawła (XVII w.) i dwa boczne – barokowe. Cenna jest też gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z 1. połowy XV wieku oraz marmurowe epitafium Mikołaja Różyckiego z 1659 roku.

Święto patronalne:
św. Tekla, po 23.09
św. Urszula, po 22.10

Rekomendowane artykuły