Parafia WITÓW, Trójcy Świętej

parafia

Adres:
32-130 Koszyce, Witów nr 68
tel. 41-351-41-74

Proboszcz:
ks. Jan Wiech, ur. 1963 (Zagnańsk), wyśw. 1991, mian. 2017

Rys historyczny:
Pierwsze informacje o parafii są już w zapisach świętopietrza w 1207 r., fakt jej istnienia potwierdza Jan Długosz. Pierwotnie kościół był pw. św. Jadwigi Śląskiej i stał już w XV w. Był to kościół  murowany.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat kazimierski

Kościół w historii
Parafię erygował biskup płocki Vitius herbu Janina. W XVI-XVII w. kościół przez 10 lat pozostawał w rękach arian, a pod odzyskaniu przez katolików otrzymał obecne wezwanie Świętej Trójcy.

Kościół jest gotycki, jednonawowy, z węższym i niższym prezbiterium, zamkniętym wielobocznie. Nad prezbiterium – sklepienie krzyżowo-żebrowe. Bryłę kościoła wyróżniają z zewnątrz wysokie dachy dwuspadowe oraz ściany ujęte uskokowymi szkarpami.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *