Parafia WYLATOWO par. pw. św. Ap. Piotra i Pawła

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat trzemeszeński

WYLATOWO par. pw. św. Ap. Piotra i Pawła

Dekanat trzemeszeński

88-342 Wylatowo
tel: 52 315 87 23
e-mail: trzemeszno12@parafie.org.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Przemysław FRANEK

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 10:00, 11:15
Dni powszednie: 8:00 (poniedziałki); 18:00 (wtorki–soboty)

Rys historyczny

Parafia powstała prawdopodobnie w 1247 roku. Kościół pierwotnie nosił wezwanie św. Piotra. Obecna świątynia wzniesiona została za sprawą opata trzemeszeńskiego Michała Kościeszy Kosmowskiego w 1793 roku. Jest barokową pseudobazyliką, zbudowaną z drewna w konstrukcji zrębowej z dwuwieżową fasadą. Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie, orientowane. Po zachodniej części – na przedłużeniu naw – znajdują się dwie zbliżone do kwadratu kaplice, natomiast przy części wschodniej prezbiterium usytuowana jest nieco niższa kwadratowa zakrystia. Trójnawowe wnętrze zdobią głównie elementy w stylu barokowym i rokokowym. Zachowały się późnogotyckie rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego i Chrystusa Frasobliwego, klasycystyczne organy oraz dwa obrazy z XIX wieku. Do starszego wyposażenia należy m.in. XV-wieczna granitowa kropielnica.

Święto patronalne:
św. Piotr i Paweł Ap., 29.06
św. Walenty, 14.02