Parafia WZDÓŁ, Wniebowzięcia NMP

parafia

Adres:
26-010 Bodzentyn, Wzdół Kolonia nr 24
tel. 41-312-02-13

Proboszcz:
ks. Stanisław Picheta, KHK, ur. 1961 (Strawczyn), wyśw.1987, mian. 2004

Wikariusz:
ks. Tomasz Równicki, mgr teol., ur. 1991 (Nowiny), wyśw. 2016, mian. 2019

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat bodzentyński

Czy wiesz, że…
Podczas II wojny Światowej ks. Antoni Drygas zdobywał materiały na budowę kościoła, a okoliczni rolnicy furmankami z kamieniołomów przywozili kamienne bloki. Wydaje się to niezrozumiałe i ponad ludzkie siły, a jednak… W czasie wojny wykonane zostały także kamienne schody prowadzące do świątyni. Kilkadziesiąt stopni z piaskowca prezentuje się okazale. Podczas okupacji hitlerowcy bestialsko mordowali tych, którzy sprzyjali partyzantom. Przykładem jest położona w parafii wieś Michniów, której prawie wszystkich mieszkańców spalono żywcem. Proboszcz, ks. Drygas, pomagał partyzantom, którzy często gościli u niego na parafii. Niósł także wsparcie każdemu potrzebującemu. Dziś o niezłomnym kapłanie przypomina pamiątkowa tablica w przedsionku świątyni. Według zapisków historycznych pierwszy Kościół we Wzdole istniał już w 1346 r. Prawdopodobnie był drewniany, więc trudno się dziwić, że nie przetrwał do naszych czasów. Późniejszą świątynię, która oparła się zawieruchom wojennym, można oglądać do dziś. Wzniesiona w 1687 r. z fundacji Bernarda Sewallego – królewskiego sekretarza – urzeka swoją urodą. Wprawdzie Świątynia nie jest zbyt duża, lecz jej barokowy wystrój, a szczególnie kaplica Matki Bożej Szkaplerznej, budzi zachwyt. Kościół konsekrowano w 1710 r. Na przebudowę czekał aż do czasów II wojny Światowej. Ponownie został konsekrowany w 1961 r. przez bp. Jana Jaroszewicza. W latach 80. poddano zabiegom konserwatorskim ołtarz Matki Bożej Szkaplerznej (z XVII w.) i wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej (z pocz. XVIII w.). W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia NMP z 1696 r. Ostatnio w prezbiterium położono nową posadzkę, a nową część kościoła pokryto miedzianą blachą. Odrestaurowanych zostało także 8 witraży. Na terenie parafii znajdują się dwie kaplice. Pierwsza, z połowy XIX w. na wzgórzu Św. Barbary, poświęcona tejże świętej. Druga w Michniowie pw. Św. Małgorzaty, zbudowana została po wojnie przy Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Obok kaplicy ustawione są krzyże upamiętniające miejscowości w Polsce, w których dokonano pacyfikacji.

Odpusty: MB Szkaplerznej – 16 lipca
Św. Jana Kantego – 20 października

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *