Parafia ŻARNOWIEC, Narodzenia NMP

parafia

Adres:
42-439 Żarnowiec, ul. Kościelna 4
tel. 32-644-90-45

Proboszcz:
ks. Adolf Drożyński, mgr teol., KHW, ur. 1961 (Sułoszowa – diec. sosnowiecka), wyśw. 1987, mian. 2007

Kaplice:
Koryczany (pw. MB Fatimskiej)

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat żarnowiecki

Rys historyczny:
Powstanie kościoła Narodzenia NMP w Żarnowcu wiąże się osobą Kazimierza Wielkiego i latami 1323-1340. Był to drugi kościół w parafii. Pierwszy znajdował się w Żarnowcu Starym, oddalonym 3 km który przyjął później nazwę Łany Wielkie.

Kościół Narodzenia NMP w Żarnowcu spłonął w 1528 r., został odbudowany staraniem Krzysztofa Szydłowskiego. Gruntowną renowację przeszedł w 1910 r. W 1979 r. odnowiono wnętrze świątyni. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.  Boczne ołtarze po obu stronach nawy zdobią obrazy – Najświętszego Serca Jezusa oraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ołtarze otaczają rzeźbione figury świętych i anioły.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *