Parafia ZIELENICE, Niepokalanego Poczęcia NMP

parafia

Adres:
32-107 Radziemice, Zielenice 30
tel. 12-385-60-38

Proboszcz:
ks. Krzysztof Kozioł, dr teol., ur. 1964 (Kutno – diec. łowicka), wyśw. 1998, mian. 2007

Rys historyczny:
Zielenice, oddalone ok. 100 km od Kielc, a zaledwie ok. 30 od Krakowa należą do najciekawszych sanktuariów maryjnych w kraju, z XVI-wiecznym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, od 1613 r. odbierającym cześć w miejscowym kościele, a uznanym za cudowny w 1654 roku.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat słomnicki

Historyczne początki Zielenic sięgają lat 1326-1346. Pierwszym patronem zielenickiego, drewnianego kościoła był św. Mikołaj. Z historią zielenickiego sanktuarium i cudownego obrazu są złączeni m.in. jezuici, którzy pod koniec XVI w. otrzymali je w spadku na uposażenie jezuickiego nowicjatu w Krakowie. Kopia Matki Bożej Śnieżnej była czczona właśnie w kościele nowicjackim jezuitów w Krakowie, skąd w 1613 r. została przewieziona do Zielenic. – „Łaski zaczęły się sypać, a cuda dziać…” – napisano wówczas w kronikach.

13 maja 1654 r. bp Piotr Gembicki wydał dekret uznający obraz Matki Bożej w Zielenicach za cudowny, co przyczyniło się do szybkiego rozprzestrzeniania kultu. Napływ pielgrzymów z Polski i Europy był duży – z tego m.in. powodu potrzebny był nowy, obszerniejszy  kościół. Zbudował go w 1660 r. miejscowy proboszcz ks. Smuglewicz, a nową drewnianą świątynię konsekrował w 1660 r. bp Mikołaj Oborski.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *