Parafia ZIELINIEC par. pw. św. Mikołaja

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat wrzesiński II

ZIELINIEC par. pw. św. Mikołaja

Dekanat wrzesiński II

62-304 Nowa Wieś Królewska

Zieliniec
e-mail: 2wrzesnia1@parafie.org.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Mariusz WIŚNIEWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 10:00

Rys historyczny

Dzieje parafii sięgają zapewne XIII lub XIV wieku. Zachowany do dziś kościół wzniesiono w XVII wieku. Świątynia pierwotnie w całości wystawiona była z drewna, konstrukcji zrębowej, wzmocnionej lisicami. W latach 1983-1986 miała miejsce gruntowna restauracja kościoła, wtedy też m.in. wymieniono ściany na murowane, od zewnątrz pionowo oszalowane. Świątynia stoi na kamiennej podmurówce, wzniesiona jest na planie prostokąta, z nieco węższym, prosto zamkniętym prezbiterium od wschodu. Po stronie północnej znajduje się prostokątna zakrystia, od południa przylega niewielka kwadratowa kruchta. Nad frontem nawy, na kalenicy dachu znajduje się ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę z cebulastym hełmem blaszanym z latarnią, zwieńczonym kulą i krzyżem. Wnętrze kościoła jednonawowe, nakryte drewnianym stropem, ściany wyłożone boazerią. Z pierwotnego wyposażenia, z około połowy XVII wieku, zachował się obraz św. Mikołaja oraz dwie rzeźby świętych kapłanów z ołtarza głównego. Do cennych zabytków należą też późnogotyckie: kamienna chrzcielnica, kropielnica, krzyż procesyjny z 1. połowy XV wieku oraz drewniana płyta grobowa z przełomu XVIII i XIX wieku. W otoczeniu świątyni stoi też drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z XVII wieku, zbudowana na planie kwadratu i zwieńczona namiotowym dachem gontowym.

Święto patronalne:
św. Mikołaj, 6.12