Parafia ZŁOTA PIŃCZOWSKA, Św. Urszuli Ledóchowskiej

parafia

Adres:
28-425 Złota Pińczowska nr 279
tel. 41-356-12-00

Proboszcz:
ks. Grzegorz Kaliszewski, dr teol., KHK, ur. 1974 (Łopuszno), wyśw. 2000, mian. 2022

Rys historyczny:
Pod koniec XIX w. w Złotej Pińczowskiej zbudowana została kaplica pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 1987 r. utworzono w miejscowości samodzielny ośrodek duszpasterski. W tym też roku w garażu należącym do Stanisława Dzieniowskiego ks. Stefan Łasoń odprawił Mszę Św. Dekret o utworzeniu w Złotej Pińczowskiej rektoratu, z obowiązkiem prowadzenia ksiąg metrykalnych, wydał 6 listopada 1987 r. bp Stanisław Szymecki. 6 sierpnia 1991 r. bp Szymecki erygował tu parafię Św. Urszuli Ledóchowskiej. Kilka dni później wspólnota parafialna rozpoczęła budowę nowego kościoła według projektu arch. Marii Głowackiej i mgr inż. Danuty Jasińskiej z Kielc. Kamień węgielny, poświęcony przez papieża Jana Pawła II w Sandomierzu, został uroczyście wmurowany 27 czerwca 1999 r. przez bp. Kazimierza Ryczana.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat wiślicki

Czy wiesz, że…
Za wsią Złota na wzniesieniu znajduje się zabytkowa ponad stuletnia kapliczka. Według legendy zbudował ją niejaki Dąbrowski, który w tych okolicach znalazł w ziemi złoto. Wznosząc kapliczkę, chciał w ten sposób podziękować Bogu za szczęście, które go spotkało.  W Niegosławicach urodził się Adolf Dygasiński, powieściopisarz, publicysta, pedagog, jeden z głównych przedstawicieli naturalizmu w literaturze polskiej, piewca Ponidzia. W Złotej Pińczowskiej znajdował się drewniany, zabytkowy spichlerz, który obecnie można podziwiać w podkieleckim skansenie w Tokarni. Wcześniej spichlerz ten stał w Rogowie, skąd w połowie XIX w. został przeniesiony do Złotej.

Odpust: św. Urszuli Ledóchowskiej – 29 maja

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *