Parafia ZŁOTNIKI, Wszystkich Świętych

parafia

Adres:
28-366 Małogoszcz, Złotniki nr 61
tel. 737-373-027

Proboszcz:
ks. Leszek Starczewski, KHK, mgr lic. teol., ur. 1973 (Włoszczowa, bł. ks. J. Pawłowskiego), wyśw. 1998, mian. 2017

Rys historyczny:
Parafia powstała prawdopodobnie w XII w. Pierwotny kościółek był drewniany, obecny murowany został wzniesiony w 1666 r. Była to fundacja cystersów jędrzejowskich z inicjatywy opata Aleksandra Denhoffa. Kościół był konsekrowany przez abpa  gnieźnieńskiego Adama Komorowskiego, 16 listopada 1749 r.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat małogoski

W głównym ołtarzu jest Matka Boża Łaskawa (trzymająca w dłoniach groty) oraz Wszyscy Święci, w bocznych – obrazy przedstawiające Ukrzyżowanie Pana Jezusa oraz m.in. św. Benedykta. Ołtarz główny i dwa boczne są rokokowo-klasycystyczne.

Na dobrze zachowanych organach czytelna data „1928” – prawdopodobnie rok generalnej ich renowacji. Stacje Drogi Krzyżowej pochodzą z XVIII w., zabytkowe są m.in. ambona i chrzcielnica. Nawa jest trójprzęsłowa, z węższym, jednoprzęsłowym prezbiterium.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *