Pawłówka – Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej

parafia

Msze Święte:

8:00
11:00
w dni powszednie: 17:00

Adres:

Nowa Pawłówka 15, 16-427 Przerośl

strona www

Diecezja: Diecezja ełcka

Dekanat:

Rys historyczny: Dnia 4 stycznia 1923 roku Ks. Biskup Romuald Jałbrzykowski, Biskup Pomocniczy Sejneński, erygował parafię Pawłówka, wydzieloną z parafii Przerośl i Jeleniewo. Z parceli majątku poziemiańskiego Sadowskiego, notarialnie przekazano parafii 12 ha gruntów na plebanię i budynki gospodarcze. Kościół został wybudowany w 1905 r. w Teolinie i przeniesiony w 1923 r. do Pawłówki.
Wyposażenie: Budynek drewniany na fundamentach z kamieni ociosanych. Świątynia zbudowana jest w stylu bazylikowym o trzech nawach. Ołtarz główny w stylu bizantyjskim (z pocz. XX w.). Ołtarz główny z obrazem Trójcy świętej sprawia wrażenie, że został przekomponowany, tzn. złożony z elementów, które pierwotnie stanowiły inną całość, np. ołtarz lub ikonostas (kościół został przerobiony z dawnej cerkwi, przeniesionej prawdopodobnie z częścią wyposażenia z Teolina w 1923 r. (informacje konserwatora zabytków). Ołtarz boczny po lewej stronie poświęcony jest Najświętszemu Sercu Jezusowemu, natomiast w ołtarzu po prawej stronie znajduje się figura MB Niepokalanej.
Odpusty: Trójcy Przenajświętszej; MB Różańcowej – 7 października
Księgi parafialne: od 1923 r.
Telefon: 501 621 985

Mapa