Rodzice chrzestni – kto może nimi zostać?

Rodzice chrzestni - kto może nimi zostać

Narodziny dziecka to wyjątkowy moment w życiu każdego człowieka. Wiąże się on jednak nie tylko z przyjemnościami, ale również z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest znalezienie godnej zaufania osoby, która mogłaby zostać chrzestnym malucha. Przepisy w tym zakresie są jednak dość skomplikowane i w praktyce nie każdy może zostać rodzicem chrzestnym. Warto wiedzieć o nich przed wyznaczeniem konkretnej osoby, aby nie narazić się na niechciane problemy.

Kto nie może być chrzestnym?

Kto nie może być chrzestnym? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które w przyszłości chcą zostać powołane na tę funkcję. Prawo kościelne jest jednak relatywnie zawiłe, w efekcie czego zrozumienie, kto może być chrzestnym, a kto nie, jest względnie skomplikowane. Rodzice chrzestni w praktyce odpowiadają nie tylko za podanie dziecka do chrztu, ale również są odpowiedzialni za całe jego życie religijne. Zgodnie z przyjętymi zasadami, chrzestnym nie może zostać osoba niewierząca bądź niepraktykująca. Zostanie chrzestnym jest olbrzymim zaszczytem, dlatego osoba wyznaczona na tę funkcję musi być gorliwym chrześcijaninem, który doskonale odnajduje się w tematyce religijnej. Oznacza to, że do roli chrzestnego nie mogą być powołane osoby żyjące w ślubie cywilnym czy konkubinacie. Równocześnie warunki bycia chrzestnym nie przewidują dopuszczania do tej funkcji ludzi, którzy mieszkają ze sobą przed ślubem.

Jeżeli zastanawiasz się, kto może być rodzicem chrzestnym, to warto zdawać sobie sprawę również z ograniczeń wiekowych. Co prawda, chrzestny nie musi być osobą pełnoletnią, jednak zgodnie z przyjętymi zasadami nie może mieć mniej niż 16 lat. W praktyce, istnieją pewne odstępstwa od tej reguły, lecz są one rzadkością. Oczywistością jest również, że chrzestnym nie może zostać osoba, która jest spokrewniona z dzieckiem w linii prostej. Dlatego też chrzestnymi nie mogą być nie tylko rodzice, ale też rodzeństwo czy dziadkowie. Prawo kościelne zakazuje też pełnienia tej funkcji przez osoby, które są obłożone sankcją kościelną.

Kto może być rodzicem chrzestnym?

Jeśli nie wiesz, kto może być chrzestnym dziecka, to nie musisz załamywać rąk, albowiem większość społeczeństwa powinna uzyskać zgodę na pełnienie tej funkcji. Przede wszystkim chrzestnym może zostać wyłącznie osoba, która została wyznaczona przez osobę przyjmującą chrzest bądź jej opiekunów prawnych. W skrajnych przypadkach za wyznaczenie chrzestnego odpowiedzialny bywa także proboszcz. Rodzic chrzestny musi być również chętny do pełnienia tej roli – oznacza to, że nie można nikogo zmuszać do przyjęcia propozycji duchowej opieki nad dzieckiem. Co więcej, musi on mieć co najmniej 16 lat i wyróżniać się dobrą opinią. Szczególnie istotne jest w tym aspekcie dobre sprawowanie pod kątem religijnym i częste chodzenie do kościoła.

Rodzice chrzestni

Choć wiele ludzi nie wie, kiedy można zostać chrzestnym, to w praktyce większość zasad jest względnie klarowna. Najważniejsze, aby kandydat na chrzestnego był katolikiem oraz osobą posiadającą bierzmowanie, a ponadto nie posiadał żadnych konfliktów z instytucją kościoła. W większości przypadków na chrzestnego wyznacza się kogoś z grona bliskich przyjaciół. Fakt, że chrzestnym nie może zostać żadna osoba blisko spokrewniona z dzieckiem, sprawia, że większość rodziców wskazuje jako chrzestnych wiernych znajomych ze szkoły bądź pracy. Jeśli nie wiesz, kto może zostać rodzicem chrzestnym, to zapoznaj się z prawem kanonicznym. Reguluje ono bowiem wszystkie najważniejsze kwestie prawne związane z uroczystością chrztu i jasno określa, kto może być świadkiem chrztu, a kto nie.

Co potrzebne do bycia chrzestnym?

Rodzic chrzestny wymagania są naprawdę liczne. Osoby chcące pełnić tę rolę muszą więc nastawić się na dużą ilość formalności i czasu poświęconego na przygotowania. Przede wszystkim przyszli chrzestni powinni uczestniczyć w specjalnych naukach prowadzonych przez parafię, w której będzie miał miejsce chrzest. Zanim chrzestni wezmą udział w oficjalnej ceremonii, muszą również zadbać o spowiedź kościelną. Jest ona obligatoryjnym wymogiem, bez którego nie można przystąpić do uczestnictwa w chrzcie świętym. W przypadku osób, które mają zostać chrzestnymi, ale należą do innej parafii, sytuacja może być bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji niezbędne jest zdobycie zaświadczenia, które potwierdza, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dana osoba pełniła tę rolę. Jeśli zadajesz sobie pytanie, co potrzebne do bycia chrzestnym, to warto pamiętać również o kwestiach formalnych. Rodzice chrzestni są bowiem zobligowani do złożenia podpisu na akcie chrztu, który jest potwierdzeniem, że brali oni udział w ceremonii.

Oprócz dokumentów warto również zadbać o prezent dla dziecka. Znalezienie dobrego upominku dla chrześniaka nie jest łatwym zadaniem, jednak ogólnie przyjęte zasady sugerują, by stawiać na prezenty, do których dziecko będzie mogło powrócić nawet za kilkanaście lat. Bardzo popularnym zwyczajem jest również dawanie pieniędzy do koperty. Chrzestni przeważnie wręczają podarek finansowy, który oscyluje w wysokości tysiąca złotych. Dokładna kwota prezentu jest jednak ustalana indywidualnie. Należy bowiem mieć na uwadze, że liczy się sam gest, a nie wartość materialna podarku.

Rodzice chrzestni – kto może nimi zostać? Wyjaśniamy

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, kim mogą być rodzice chrzestni i jakie są ich zadania w kościele? W naszej parafii św. Jana Chrzciciela często pojawiają się pytania na ten temat, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy wiele rodzin decyduje się na sakrament chrztu dla swoich pociech.

Rodzicami chrzestnymi mogą zostać osoby pełnoletnie, które same przeszły przez sakramenty inicjacji chrześcijańskiej: Chrzest, Bierzmowanie i Eucharystię. Ich zadaniem jest wspieranie dziecka (a później dorosłego) na drodze wiary. Powinni uczestniczyć we mszy świętej razem z dzieckiem oraz towarzyszyć mu podczas ważnych momentów życia duchowego.

Ważne jest także regularne uczęszczanie do kościoła i udział we mszy św., co stanowi przykład dla młodego człowieka. Rodzice chrzestni mają również obowiązek modlitwy za swoje chrześniaki.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *