Roraty – co to jest, skąd się wzięły, kiedy i ile trwają?

Roraty - co to jest

Co to są roraty w kościele? Większości osób pojęcie to słusznie kojarzy się z grudniem. Jest to bowiem nabożeństwo odprawiane w adwencie. Kiedy są roraty? Ile trwają roraty? Czy w wigilię są roraty? Co się robi na roratach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.

Co to są roraty i skąd się wzięły?

Co to roraty? Roraty to msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie, odprawiana w adwencie przed świtem. Nabożeństwo to cieszy się popularnością głównie w Polsce. Mszy nie odprawia się zgodnie z formularzem przypisanym danemu dniu, ale formularzem odpowiadającym szczególnej okazji lub pobożności wiernych. Co oznacza słowo roraty? Ich nazwa pochodzi od pieśni śpiewanej na początku mszy, czyli „Rorate caeli desuper” – „Spuśćcie rosę niebiosa”. To modlitwa proroka Izajasza, której celem jest błaganie Boga o rychłe przyjście Zbawiciela. Roraty – skąd się wzięły? Według przekazów, zwyczaj ten został wprowadzony przez świętą Kingę, czyli żonę Bolesława Wstydliwego. To nabożeństwo szybko stało się jednym z ulubionych wśród Polaków. Najstarsze jego ślady sięgają XIII wieku.

Kiedy są roraty?

Skoro już wiadomo, co to jest „roraty”, warto dowiedzieć się, od kiedy są roraty. To szczególne nabożeństwo odprawiane jest w adwencie i zaczyna się wraz z tym okresem liturgicznym. Trzeba jednak pamiętać, że adwent rozpoczyna się w niedzielę. Kiedy zaczynają się roraty? Otóż trwają one od poniedziałku po tej niedzieli. Roraty – w jakie dni tygodnia? Czy roraty są w niedzielę? Nie, trwają one tylko od poniedziałku do soboty. Czy w wigilię są roraty? Tak, o ile nie wypada ona w niedzielę. Wigilia nie jest bowiem dniem Bożego Narodzenia, a ostatnim dniem adwentu. Roraty – jak wyglądają? Zgodnie z tradycją odbywają się wczesnym rankiem, czyli w większości kościołów rozpoczynają się między 6 a 6:30. Obecnie jednak coraz więcej parafii decyduje się na odprawianie ich po południu, np. o 18. Jest to związane chociażby ze słabą frekwencją o poranku, a także z chęcią umożliwienia uczestnictwa w mszy większej liczbie parafian. Odprawianie rorat o świcie ma związek z tym, że adwent to okres czuwania i oczekiwania na przyjście Bożego Dzieciątka. Czuwanie powinno więc odbywać się rankiem. Ile dni trwają roraty? Jak łatwo można wywnioskować – od początku adwentu do Bożego Narodzenia.

Ile trwają roraty?

Skoro już wiadomo, czym są roraty i od kiedy do kiedy są roraty w kościele, warto jeszcze wspomnieć, jak długo trwają roraty. To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą uczestniczyć w nabożeństwie, ale nie wiedzą, czy zdążą do pracy lub szkoły. Jest to tak naprawdę zwyczajna msza, dlatego jej długość może różnić się w zależności od kościoła, jednak przeciętny czas trwania to od 30 minut do godziny. Od zwykłych mszy roraty różnią się tym, że rozpoczynają się w ciemności rozświetlanej tylko przez światło świec i lampionów, które przynoszą do kościoła zarówno dzieci, jak i dorośli. W kościele robi się jaśniej podczas śpiewu hymnu „Chwała na wysokości”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *