Straduny – Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski

parafia

Msze Święte:

9:00
11:30
17:00
Dni powszednie: 17.00

Adres:

Kopernika 1, 19-300 Straduny

strona www

Diecezja: Diecezja ełcka

Dekanat:

Rys historyczny: Kościół tutejszy pod wezwaniem św. Leonarda zbudowano w końcu XV wieku jako filialny, podległy parafii w Juchach. Do czasów Reformacji był katolicki. Parafię Straduny utworzono w 1554 r. Świątynia spłonęła 21 września 1736 roku podczas wielkiego pożaru wsi. Odbudowano ją wkrótce potem i wzbogacono wieżą kamienną. Na jej szczycie umieszczono blaszaną chorągiewkę z datą odbudowy – 1738. Po II wojnie światowej duszpasterstwo prowadzili tu Kanonicy Regularni Laterańscy, którzy przybyli do Ełku z Krakowa. Tutejszy kościół poświęcił ks. Józef Kącki CRL 3 maja 1946 r. nadając mu tytuł Matki Bożej Królowej Polski. Parafia Straduny została erygowana 15 maja 1971 roku przez bpa Józefa Drzazgę.
Wyposażenie: Wewnątrz kościoła znajdują się zabytkowe 22-głosowe organy z XVIII wieku, płyty nagrobne miejscowych rodów szlacheckich z XVI i XVII wieku oraz obraz Ukrzyżowanie wykazujący wpływy szkoły Albrechta Dürera. W nadstawie ołtarza głównego wisi obraz Matki Bożej.
Odpust: MB Królowej Polski – 3 maja
Księgi parafialne: od 1964 r.
Telefon: 600 473 543

Mapa