Szaflary, Parafia św. Andrzeja Apostoła

parafia

  ul. Kościelna 1    34‑424 Szaflary

  www.parafia.szaflary.info
  owczarnia@diecezja.pl

Diecezja: Archidiecezja krakowska
Dekanat: Dekanat Biały Dunajec

Msze święte

Okres letni:
Dni powszednie: 6:30, 18:00
Niedziele święta: 7:00, 9:00, 11:30, 18:00
Okres zimowy:
Dni powszednie: 6:30, 18:00
Niedziele święta: 7:00, 9:00, 11:30, 18:00

Kancelaria parafialna

Aktualne informacje dostępne na: https://diecezja.pl/parafie/szaflary-parafia-sw-andrzeja-apostola/

Lokalizacja Szaflary, Parafia św. Andrzeja Apostoła

Mapa

 

Historia i rozwój Parafii św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach ma bogatą historię, która sięga wielu wieków wstecz. Kościół ten, będący sercem parafii rzymskokatolickiej, został założony już w średniowieczu i od tego czasu pełni ważną rolę duchową dla lokalnej społeczności. Wierni z całej okolicy gromadzą się tutaj na mszy święte, aby wspólnie modlić się i celebrować uroczystości religijne.

W ciągu wieków kościół przeszedł wiele zmian architektonicznych oraz renowacji. Każda z tych modernizacji miała na celu zachowanie jego historycznego charakteru przy jednoczesnym dostosowaniu do potrzeb współczesnych wiernych. Wnętrze kościoła zdobią piękne freski oraz ołtarz główny poświęcony patronowi parafii – św. Andrzejowi Apostołowi.

Dzięki staraniom kolejnych proboszczów oraz zaangażowaniu parafian, Parafia św. Andrzeja Apostoła stale rozwija swoje działalności duszpasterskie oraz charytatywne. Organizowane są liczne wydarzenia religijne i kulturalne, które przyciągają zarówno młodzież jak i dorosłych mieszkańców Szaflar.

Msze Święte – harmonogram nabożeństw

W kościele pw. św. Andrzeja Apostoła odbywa się regularny cykl mszy świętych dostosowany do potrzeb wiernych różnych grup wiekowych oraz zawodowych obowiązków mieszkańców Szaflar i okolicznych miejscowości.

Msza Święta niedzielna jest głównym punktem tygodniowego programu liturgicznego naszej parafii rzymskokatolickiej . Wierni mają możliwość uczestnictwa we mszach zarówno rano jak i popołudniu: o godzinie 8:00 rano odprawiana jest pierwsza msza niedzielna , natomiast druga rozpoczyna się o godzinie 11:00 .

W dni powszednie również można uczestniczyć we Mszy Świętej – zazwyczaj odbywa się ona we wtorek , środę , czwartek , piątek  i sobotę o godzinie 18:00 . Ponadto każdego miesiąca organizowane są specjalne nabożeństwa tematyczne połączone z modlitwami za zmarłych czy sakramentem bierzmowania dla młodzieży .

Uroczystości religijne – najważniejsze wydarzenia w roku liturgicznym

Parafia sw.Apostołów obchodzi wiele ważnych uroczystości związanych ze swoim patronem ale także inne istotnymi momentami kalendarza liturgicznego katolików takich jak Uroczystość Najświętszego Ciała czy Miłosierdzia Bożego .

Jednym ze szczególnych dni obchodzonych przez naszą wspólnotę jest Uroczystość Najświętszego Ciała podczas której procesje eucharystyczną przechodząc ulicami miasta kończy podziękowaniem Bogu zaplać wszystkim którzy wsparli przygotowania tej wielkiej celebracji . Kolejnym istotnym momentem roku kalendarzowego stanowią rekolekcje adwentowe Wielkiego Postu gdzie każdy ma szansę odnaleźć spokój ducha poprzez intensywna refleksję nad własnym życiem wiary .

Nie można zapomnieć też innych tradycyjnie polskich zwyczajów takich jak Pasterka Wigilii Narodzenia Pańskiego której magiczna atmosfera sprawia że nawet najmniejsi członkowie rodziny czekają niecierpliwie na jej rozpoczęcie północy poprzedniej nocy Bożego Narodzenia .

Duszpasterstwo młodzieży – angażowanie przyszłych pokoleń

Kościelny program duszpasterstwa skierowany do młodych ludzi odgrywa kluczową rolę integracji nowych pokoleń życia wspólnotowego naszej parafi rómokatolickiej pw sw.Andrzej Apostołów

Organizowane regularnie spotkania formacyjne katechetyczne pomagają dzieciom nastolatkom lepiej poznać zasady moralność chrześcijańska dzięki czemu mogą one wzrastać odpowiedzialność społeczną osobistą zgodzie naukami Jezusa Chrystusa

Mając świadomość wyzwań jakie niesie codzienność współcześnie wychowawcy kapelani dbają by każda inicjatywa była atrakcyjna inspirująca zarazem edukacyjno-rozrywkowa przykładają dużą wagę prowadzenie warsztatów artystyczno-sportowych wyjazd turystyczno-pielgrzymkowy co sprzyja budowaniu silniejszych więzi międzyludzkich bliskością Bogiem

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *