Węgorzewo – Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła

parafia

Msze Święte:

7:00
8:30
10:00
11:30
13:00
18:00
Dni powszednie: 7.00; 18.00

Adres:

Zamkowa 16, 11-600 Węgorzewo

strona www

Diecezja: Diecezja ełcka

Dekanat:

Rys historyczny: W 1514 r. wielki mistrz Albrecht Brandenburski uposażył parafię. Kościół jest zabytkiem architektury sakralnej. Został on zbudowany w latach 1605-1611. Na początku XVIII w. dobudowano absydę tworzącą prezbiterium oraz nawy boczne (1729 r.) i w ten sposób budowli nadano kształt krzyża greckiego. Portal wieży jest ostrołukowy, a ponad nim w prostokątnych płycinach piaskowcowych znajdują się herby fundatorów kościoła: Johannesa Friedricha zu Dohna i Andreasa von Kreutzena. Na wieży jest chorągiewka z datą 1743 r. oraz inicjałami Fryderyka Wielkiego. Kościół orientowany zbudowany został z cegły na podmurówce z kamieni polnych w stylu późnogotycko-barokowym. Jest to jedyny kościół na Mazurach, który ma wykończone gotyckie sklepienie. Dwuprzęsłowa nawa została sklepiona gwiaździście i sieciowo, natomiast w ramionach transeptu mamy pozorne sklepienie krzyżowe. W prezbiterium wykonano sklepienie gwiaździste. Z lewej strony prezbiterium empora otwarta jest arkadą o łuku odcinkowym. W wyposażenie kościoła na uwagę zasługuje bogato zdobiony ołtarz z warsztatu królewieckiego wykonany w 1652 r., oraz ambona z początku XVII w. Wyjątkową wartość mają organy skonstruowane w latach 1647-1648 przez Joachima Thiele z Kętrzyna. Dzięki zachowanym w większości autentycznym siedemnasto-wiecznym piszczałkom do dziś mają one oryginalne barokowe brzmienie. Na ścianach bocznych wewnątrz kościoła zostały wmurowane w 1987 r. 3 płyty nagrobne z XVII i XVIII w.
Odpust: św. Ap. Piotra i Pawła – 29 czerwca
Księgi parafialne: od 1945 r.
Do parafii należą ulice: Armii Krajowej, Grunwaldzka, Hetmańska, Konopki, Konopnickiej, Kraszewskiego, Królowej Jadwigi, Książęca, Letnia, 11 Listopada, Łuczańska, Marszałkowska, Mazurska, Młyńska, Plażowa, Polna, Przesiedleńcza, Rolna, Sienkiewicza, Słoneczna, Smętka, Spokojna, Szpitalna, Śródmiejska, Targowa, Teatralna, Turystyczna, Warmińska, Wczasowa, Witosa, al. Wojska Polskiego, Zacisze, Zamkowa (do nr. 23), Zielona, Żeromskiego, (miejscowości): Czerwony Dwór, Kalskie Nowiny, Kolonia Rybacka, Maćki, Ogonki, Prynowo, Stulichy, Wysiecza
Kaplice: Szpitalna w Szpitalu Psychiatrycznym w Węgorzewie, ul. Bema 24, w Domu Pomocy Społecznej w Węgorzewie, ul. 11 Listopada 12
Telefon: (87) 428-05-60

Mapa