Żarki, Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika

parafia

  ul. ks. P. Ściegiennego 7    32‑593 Żarki

  www.swstanislaw-zarki.pl

Diecezja: Archidiecezja krakowska
Dekanat: Dekanat Libiąż

Msze święte

ks. mgr Zygmunt Cholewa

GODNOŚĆ KOŚCIELNA: Kanonik E.c.

ROK ŚWIĘCEŃ: 1989

FUNKCJA W PARAFII I W DEKANACIE: Proboszcz

Kancelaria parafialna

Aktualne informacje dostępne na: https://diecezja.pl/parafie/zarki-parafia-sw-stanislawa-bm/

Lokalizacja Żarki, Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika

Mapa

 

„`html

Żarki – Historia i Położenie Parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika

Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Żarkach to miejsce o bogatej historii i głębokiej tradycji religijnej. Żarki, niewielkie miasteczko położone w województwie śląskim, może poszczycić się parafią rzymskokatolicką, która od wieków jest duchowym centrum dla lokalnej społeczności.

Kościół parafialny został zbudowany w stylu gotyckim na przełomie XIV i XV wieku. Jego imponująca architektura przyciąga nie tylko wiernych, ale także turystów zainteresowanych historią sztuki sakralnej. Wnętrze kościoła zachwyca pięknymi freskami oraz zabytkowymi ołtarzami, które są świadectwem dawnego kunsztu artystycznego.

Położenie parafii jest niezwykle malownicze – otoczona zielonymi wzgórzami i lasami stanowi idealne miejsce do modlitwy i refleksji nad życiem duchowym. Parafia obejmuje terytorium kilku okolicznych miejscowości, co sprawia, że jest ważnym punktem na mapie diecezji częstochowskiej.

Msze Święte i Uroczystości Liturgiczne – Plan Tygodniowy

W naszej parafii msze święte odbywają się codziennie według ustalonego harmonogramu. Wierni mogą uczestniczyć we mszy św zarówno rano jak i wieczorem, co umożliwia dostosowanie godzin nabożeństw do indywidualnych potrzeb każdego z nich.

– Poniedziałek: 7:00 rano
– Wtorek: 18:00 wieczorem
– Środa: 7:00 rano
– Czwartek: 18:00 wieczorem
– Piątek: 7:00 rano oraz dodatkowa msza o godzinie miłosierdzia bożego (15:00)
– Sobota (wigilijna): 18:30

Niedziela to dzień szczególny – wtedy odbywa się uroczysta msza święta o godzinie 11:30 oraz dodatkowe nabożeństwa dla dzieci młodzieży o godzinie 9:30. Każdego tygodnia wierni mają okazję uczestniczyć w różnych formach liturgicznych takich jak adoracja Najświętszego Sakramentu czy modlitwa różańcowa przed każdą mszą niedzielną.

Duszpasterstwo Parafialne – Zaangażowanie Społeczności

Duszpasterstwo naszej parafii rzymskokatolickiej stawia duży nacisk na zaangażowanie społeczności lokalnej w życie kościelne oraz rozwój duchowy jej członków. Proboszcz wraz z zespołem duszpasterzy organizuje liczne spotkania formacyjne dla różnych grup wiekowych – od dzieci przez młodzież aż po dorosłych.

Sakrament bierzmowania stanowi ważny moment w życiu każdego młodego katolika; przygotowania do tego wydarzenia trwają kilka miesięcy pod czujnym okiem katechetów oraz księdza proboszcza Jana Chrzciciela Kowalskiego (przykład). Rodzice również aktywnie uczestniczą we wspólnych spotkaniach modlitewnych przygotowujących ich dzieci do przyjęcia sakramentu Eucharystii czy pierwszej komunii świętej.

Parafianie chętnie angażują się także we wszelkiego rodzaju inicjatywy charytatywne organizowane przez naszą wspólnotę – zbiórki darów dla potrzebujących rodzin czy pomoc osobom starszym są stałym elementem działalności duszpasterstwa.
„`

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *