Zawoja Górna, Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy

parafia

  Zawoja Górna 1812    34‑223 Zawoja

Diecezja: Archidiecezja krakowska
Dekanat: Dekanat Maków Podhalański

Msze święte

ks. mgr Bogusław Targosz

GODNOŚĆ KOŚCIELNA: Kanonik R.M.

ROK ŚWIĘCEŃ: 1979

FUNKCJA W PARAFII I W DEKANACIE: Proboszcz

Kancelaria parafialna

Aktualne informacje dostępne na: https://diecezja.pl/parafie/zawoja-gorna-parafia-mb-nieustajacej-pomocy/

Lokalizacja Zawoja Górna, Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Mapa

 

Historia i położenie – Zawoja Górna

Zawoja Górna to malownicza miejscowość położona w Beskidach Zachodnich, która przyciąga zarówno turystów, jak i pielgrzymów. Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest jednym z najważniejszych punktów na mapie tej miejscowości. Historia parafii sięga początku XX wieku, kiedy to mieszkańcy postanowili wybudować własny kościół. Dzięki ich determinacji oraz wsparciu lokalnej społeczności udało się zrealizować ten ambitny projekt.

Kościół w Zawoi Górnej jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale również centrum życia społecznego i kulturalnego. W jego wnętrzu odbywają się liczne uroczystości religijne oraz spotkania parafialne. Wierni mogą uczestniczyć w mszy św każdego dnia tygodnia, a szczególnie ważne są msze święte odprawiane w niedzielę oraz podczas uroczystości takich jak Uroczystość Najświętszego Ciała czy Sakrament Bierzmowania.

Parafia rzymskokatolicka Matki Bożej Nieustającej Pomocy obejmuje swoim terytorium nie tylko samą Zawoję Górną, ale także okoliczne wsie i przysiółki. Proboszcz parafii dba o duchowe potrzeby wiernych poprzez regularne nabożeństwa oraz organizowanie różnorodnych wydarzeń religijnych i kulturalnych.

Życie duchowe – Msze święte i modlitwa

W kościele Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy codziennie odprawiane są msze św., które gromadzą licznych wiernych pragnących pogłębić swoją relację z Bogiem. Msza św stanowi centralny punkt życia duchowego każdej katolickiej wspólnoty, a uczestnictwo w niej jest wyrazem wiary oraz oddania Bogu.

Msze święte odbywają się o różnych godzinach dniach tygodnia: od poniedziałku do soboty można uczestniczyć we mszach porannych lub wieczornych; natomiast niedziele są szczególnym dniem dla całej wspólnoty parafialnej – wtedy to odbywa się główna msza koncelebrowana przez proboszcza wraz z innymi kapłanami posługującymi na terenie naszej parafii rzymskokatolickiej.

Modlitwa odgrywa kluczową rolę w życiu każdego chrześcijanina – zarówno indywidualna rozmowa z Bogiem jak również wspólnotowa modlitwa podczas nabożeństw wzmacniają więź między człowiekiem a Stworzycielem świata. Wierni mają możliwość skorzystania ze spowiedzi przed każdą mszą lub umówić się na indywidualną rozmowę duszpasterską u proboszcza bądź innego księdza pracującego na plebanii.

Zaangażowanie społeczne – Działalność młodzieży

Młodzież odgrywa niezwykle istotną rolę we współczesnym Kościele katolickim – także tutaj Zawoja Górna nie pozostaje wyjątkiem! Młodzi ludzie aktywnie angażują się zarówno poprzez udział we mszach Świętych jak również organizację rozmaitych inicjatyw mających służyć lokalnej społeczności np.: pomoc starszym osobom czy zbiórka darów dla potrzebujących rodzin zamieszkujących teren naszej pięknej gminy!

Dzięki zaangażowaniu młodzieży możliwe staje się realizowanie wielu wartościowych projektów edukacyjno-wychowawczych skierowanych do dzieci uczniów szkół podstawowych średnich znajdujących sie blisko granic administracyjnych diecezji krakowskiej której częścią jesteśmy jako jedna spośród licznie funkcjonujących tamże jednostek terytorialno-organizacyjno-duchowych!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *